Polskie Zakłady Optyczne

Historia PZO

Historia PZO

stare pzoHistoria firmy  PZO sięga 1921, kiedy to grupa przemysłowców: Kazimierz Mieszczański, George Coro, Karol Hercyk, Henryk Kolberg i inni, założyli spółkę pod nazwą "Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i s-ka". Firma założona była w celu ratowania i rozwoju fabryki aparatów optycznych powstałej w 1899 r.

Na szybki rozwój firmy miało wpływ zamówienie złożone przez III Departament Artylerii i Uzbrojenia Ministerstwa Spraw Wojskowych na 1000 sztuk lornetek. Do produkcji potrzebne było miejsce i tak w czerwcu 1926 r. zakupiono plac wraz z budynkami przy ul. Grochowskiej 316, gdzie wcześniej produkowano tabakierki.

Lata 1930-31 były dla firmy trudne z powodu kryzysu gospodarczego w Polsce. Wtedy to francuscy udziałowcy wykupili pakiet kontrolny akcji i zmienili nazwę na Polskie Zakłady Optyczne S.A. Podczas II wojny światowej kontrolę nad zakładem przejął Zeiss – Jena.

stary mikroskop14 września 1944 r. Praga i zakłady zostały wyzwolone. Na terenie zakładów trwały porządki. W 1951 r. decyzją Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego nastąpiła rozbudowafabryki i wprowadzenie do produkcji nowych wyrobów, które z powodzeniem eksportowano na zachód.

TKM3MminDo lat 80. minionego wieku w PZO wytwarzano asortyment wyrobów precyzyjno-optycznych, takich jak mikroskopy, instrumenty geodezyjne, lornetki, lupy, rzutniki. Produkowano również sprzęt dla potrzeb wojskowych Układu Warszawskiego. Wraz z przyłączeniem pod koniec lat 60tych Warszawskich Zakładów Fotooptycznych PZO przejęły także produkcję aparatów i akcesoriów fotograficznych.

Lata 70. to okres świetności zakładów. Firma była znana z produkcji  sprzętu dla wojska...

Produkowane w tysiącach sztuk znakomite mikroskopy Biolar i Studarbyły sprzedawane we wszystkich krajach świata...

 

 

biolarmin2Z1min2Lata 1990 - 2005 to schyłek firmy. 2 listopada 1995 roku przedsiębiorstwo państwowe PZO zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. 14 maja 1996 r. – Ministerstwo Przekształceń Własnościowych wniosło akcje PZO S.A. do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych.

W 2005 roku firma została podzielona na mniejsze spółki. Firma PZO Mikroskopy i wyroby optyczne Sp. z o.o. dostarcza mikroskopy medyczne, laboratoryjne, stereoskopowe i refraktometry, korzystając z wieloletnich doświadczeń swoich pracowników i bazując na współpracy z wiodącymi producentami mikroskopów z terenu UE i USA.

na podstawie www.optyczne.pl

na górę